Mykonos Arkeolojik Müzesi

Arkeolojik Müze
'Ancient Delos' - Mykonos
'Ancient Delos' - Attribution: Graham McLellan

Antik Yunan Yolculuğu

Mykonos limanının yukarısındaki zirvede yer alan Mykonos Arkeoloji Müzesi, adadaki en eski ve tarihi binadır. 20th yy'da restore edildi ve Rinia Antik Kazı sahasındaki pek çok kalıntıya ev sahipliği yapan zengin bir müze olmasıyla büyük bir önem taşır. Kesinlikle zaman ayırmaya değer! Günümüzde Kiklad tarzına hakim düz çatısıyla korunmaktadır. 1935 ve 1970 yıllarında yapılan düzenleme çalışmalarından önce neoklasik mimarisine sahipti. Tarihte bir yolculuğa çık ve eski Mykonosluların nasıl yaşadığını deneyimle! Onların çanak çömleklerine, heybetli heykellerine ve olağanüstü mücevherlerine hayran kalacaksın. Unutma ki tarih burada canlanıyor...

Müze altı odadan oluşuyor, sadece heybetli Rinia mezarlığından değil Mykonos'ta yapılan arkeolojik kazılarda otya çıkarılan buluntuları da barındırıyor. Zengin seramikler gerçek bir Kiklad dönemi temsilcisidir. Çanak çömlek koleksiyonu 8. ve 9. yy Kiklad atölyelerinde yapılan değerli vazoları içerir.

En ünlü sergi odası E'de Truva dönemi çöküşünü anlatan izler bulabilirsiniz. Aynı katta ziyaretçiler Melian çanak çömleklerine, İyonya siyah figürlü vazolarına ve iki harika evlilik kazanlarına hayran olacaklar. D Odasına Rinia mezar taşları ve Tertias Orarias sütunları göze çarpıyor. Oda A'da ise Mykonos'a özgü minyatürler, takı ve silahlar vardır. Sundurma mezar taşları, heykeller, yazıtlar, Rinia lahiti ve pek çoğu için bu müzeyi mutlaka ziyaret edin.

Bu harika müze 8:30-15:00 arası(Pazartesi hariç) her gün açıktır. Tel.22890-22325.