Delos - Mykonos

Delos
'Delos 07 03 09_1002' - Mykonos
'Delos 07 03 09_1002' - Attribution: Harvey Barrison

Ege adalarının en küçüğü (6.85 sq.km) olmasına rağmen Delos Antik dönemlerin en ünlü ve aziz adasıydı. Efsaneye göre Gece Işığı Tanrıçası Artemis'in ve Gün Işığı Tanrısı Apollo'nun doğum yeridir. Işık tarih boyunca Yunanlar için oldukça kutsal ve önemli oldu. Zeus Delos etrafında bir daire yaratır ve çocuklarını burada azad eder.

Delos Kiklad'ın kalbindedir. Mykonos, Tinos ve Saroz adalarının tam ortasında yer almasına rağmen oldukça küçük bir alan kaplar. Mitolojiye göre Apollo ve Tanrıça Artemis burada dünyaya gelir. Delos adası Kares, Mikenler ve İyonlar tarafından M.Ö. 2.500 yılından beri iskan edilmiştir. Pers işgalciler de bu kıtaya büyük saygı gösterirlerdi. 3. yy'dan itibaren bu adada güçlü bir Makedon etkisi görülmeye başlandı. Roma döneminde ise Delos adası sadece dini bir öneme sahip değil aynı zamanda büyük bir ekonomik gelir kaynağıydı.

Delos eski Yunanlılar ve Romalılar dini ve sivil yaşamını incelemek isteyen herkes için gerçek bir cennettir, 1873 yılında Fransız Arkeoloji Okulu ile başlayan ve bugüne kadar devam eden arkeolojik kazılarda 19. yüzyıla kadar olan karanlık yüzyıllar gün yüzüne çıkarıldı. Greko-Roman antik çağının en doğru ve başarılı bir şekilde yorumlanmasına imkan tanıyan bu adada pek çok önemli kalıntılar bulundu.

Yalnızca Gün Işığında Açık

Ziyaretçiler adadaki birçok tapınağı hızlı bir şekilde gezebilir. Bu küçük ada oldukça önemli arkeolojik kalıntıyı içinde barındırıyor. Ziyaretçiler sadece gündüzleri bu kutsal adayı gezebilir. Ada Kültür Bakanlığı koruması altındadır ve gün batımından sonra ise adada kalmak yasaktır.

Burada, Delos adasının tarih boyuncaki tüm gelişme dönemlerini inceleebileceğiniz tarihi kalıntılar ve binalar mevcuttur. Günümüze gelene dek bazı yağmalar olsa da yapılan başarılı restorasyon çalışmalarından sonra Apollo'nun kutsal evi başarılı bir şekilde korunuyor. Adanın kuzey kesiminde arkeolojik sitte localar, Sinagog ve farklı tapınaklar bulunmaktadır. Özellikle tanrıça Artemis'in heybetli heykelini, kireçtaşı tapınakta Ieropoieio'yu (Apollo'nun eski ve en küçük tapınağıdır), Atinalılar Tapınağını, Leto Tapınağını, Aslanlar Heykelini, Antik Tiyatroyu (3. yy) ve tabii ki Dionysos ve Kleopatra'nın en önemli evlerini görmelisiniz. Ne kadar çok tarih, değil mi? Harika!

Delos Adasını ve kültürünü korumaya adanmış, Delos Arkeoloji Müzesi 1904 yılında adanın kuzey ucunda inşa edilmiştir. Atina Arkeoloji Derneği, adanın hazineleri için beş odalı bir konut yarattı. Bu konut 1931 ve 1972 yıllarında genişletildi. Günümüzde müze, Delos heykellerine, tarih öncesi ve özellikle Geç Helenistik dönemlere ait önemli kalıntılara ev sahipliği yapıyor. Sergi yapılan yeni kazılarla tüm hızıyla büyümeye devam ediyor...

Bot ile: Delos'a her gün (Pazartesi hariç, çünkü Pazartesi arkeoloji müzesi kaalı) günübirlik turlar yapılıyor. Tabii bunu hava şartları da ciddi bir şekilde etkiliyor (Bölgede kışlar sert geçerken yaz aylarında da şiddetli rüzgarlar olabiliyor). Kalkış eski limandan yapılmaktadır.