Megali Ammos - Mykonos

Megali Ammos

Megali Ammos, ada merkezinden ve Küçük Venedik'ten yalnızca 2 km uzaklıktadır. Adanın en güzel yerlerine küçük yürüyüşler yaparak gidebilirsiniz. Günümüzde eskisi kadar popüler olmasa da turistlerin Mykonos adasında ilk akıllarına gelen yerdir. Megali Ammos Türkçe'de geniş kumlar demektir. Plajı ve kumdan yolları neredeyse tüm bölge boyunca uzanır.

Plajında hiç şemsiye ya da şezlonglar olmaz. Çünkü plaj ana yolun hemen yanındadır ve bir diğer önemli nedeni ise bölgenin aşırı rüzgar altında kalması ve plajın korunaklı olmamasıdır. Fakat özellikle rüzgar sörfü ve tüplü dalış yapmak isteyenler adada ilk önce buraya gelirler. Yeterli miktarda konaklama imkanı ile her zaman kalacak yer bulabilirsiniz. Bunun sayesinde adaya gelen turistler mutlaka bir ya da iki günlerini bu bölgede kalarak rüzgar sörfü ya da tüplü dalış deneyimi yaşarlar.

Özellikle savaş dönemlerinde Mykonos'a yiyecek ve erzak taşımak için bu bölge kullanılırdı. Efsanelerden biri de kaptan Kapetanaki'nin ruhunun bu sahilde dolaştığıyla ilgilidir. Fakat bu hikaye savaş döneminde erzak taşınmasını kolaylaştırsın diye yerel nüfusun ortaya çıkardığı bir hikayeden öte bir şey değildir.

Yapılması Gereken: Megali Ammos'ta çok güzel bir at biniciliği okulu var. Farklı aktiviteler denemek istiyorsan bir uğramalısın. Yapılmaması Gereken: Denizin tabanında bazen boşalma olabiliyor. Yüzerken dikkatli olmakta fayda var.
Oteller ve apartlar: Megali Ammos