Mykonos Etkinlikleri

Etkinlikler
'IMG_3970' - Mykonos
'IMG_3970' - Attribution: Laura Evans

Tabii ki en önemli etkinlikler ziyafetler ve festivallerdir. Tüm ihtişamıyla Hristiyan ziyafeti geçmişin güzelliğini günümüze taşır. Aslında Mykonos'taki etkinlikler yıl boyunca devam eder. Bunlardan en iyileri Belediye Sanat Galerisi tarafından düzenlenen ve sergileri de barındıran aktiviteler ve Kamu Kültürel Projeksiyon Girişi ve Mykonos Büyüyor adı altında düzenlenen etkinliklerdir. Ek olarak yıllık eşcinsel festivalini de unutmamak gerekir. Festivallerin büyük çoğunluğu lezzetli yiyecekler ve dans eşliğinde kutlanır. Bu etkinliklerde yerel çarşılar kurulur ve hediyelik eşya almak için büyük fırsattır.

Noel Arifesinde pek çok alanda çocuklar ellerinde mumlar eşliğinde şarkılar söyler ve müzik aletleri çalarlar.

Karnaval zamanı için 'koukougeroi' kelimesini aklında tut, geleneksel ismi ise 'Klidonas'tir: Bir erkek ıssız ve sessiz denizden bir miktar su getirir arkasından bir kavanoza koyar. Etraftaki herkes bir obje atmaya başlar: 'rizikari'. Takip eden gün ise suyu getiren erkek kavanoza elini koyar ve bu sırada etraftaki her kız bir şiir okumaya başlar.

Mayıs etkinliğinde yerel nüfus çelenkler yapar ve bu çelenkler 24 Haziran günü St. John the Fotaristi Festivalinde yakılır. İyi şans getirsin diye yakılan ateşin üzerinden üçer kez atlanarak bu festival renklendirilir.

27 Temmuz günü Marathi'deki St. Panteleimon festivaline katılmalısın. Bölgenin orta çağ manastırı olarak günümüzde de faaliyettedir.

Kutsal Haç Yücelik Bayramı, havaalanındaki Küçük Haç kilisesinde ve 14 Eylül günü Mykonos Halk Müzesinde kutlanır.

Hasat Bayramı ise her sene Tarım müzesinde Eylül ayının ikinci pazar günü kutlanır. Çiftçiler geleneksel bir şekilde aileleriyle birlikte gelir ve yanlarında ekmek, şarap ye yiyecek getiriler. Gayda ve yerel müzik aleti olan ntoumpaki çalarak dans ederler.

Chirosfagia (Bir tür domuz kutlamasıdır) şehir merkezinde ve kırsal kesimlerde küçük ve büyük çeşitli ziyafetler verilerek kutlanır. Ayrıca Mykonos Kadın Folklor Derneği, Ekim ayında geleneksel şarkı ve aperatifler eşliğinde, bir alışveriş merkezinde ya da restoranda Chirosfagia festivalini kutluyor.

Balosia, deniz harp döneminin açılışı olarak kabul edilir ve her sene büyük bir coşkuyla kutlanır. Denizin Kutlanmasından sonra 6 Ocak'ta (Işık Günü olarak kabul edilir) Kadın Derneği Balos geleneğini şehre şarkılar ve yiyeceklerle birlikte taşır.

15 Ağustos Hazreti Meryem'in göğe kabulü olarak kutlanır. Virgin Tourliani Manastırında gün boyu süren kutlamalar Ano Mera festivali ile birleşir.

Adadaki en önemli ve meşhur festivaller: • 30 Haziran Havari (Balıkçıların Bayramı) • 26 Temmuz St. Paraskevi • 27 Temmuz St. Panteleimon (Marathi) • 15 Ağustos Virgin Tourliani (Ano Mera) • 6 Aralık St. Nicholas