Mykonos Kiliseleri

Kiliseler
'Mykonos' - Mykonos
'Mykonos' - Attribution: Gary Dicer

Kutsal Topraklar

Pitoresk kiliseler adanın en popüler özelliklerinden biridir. Her yerde onlara rastlayabilirsiniz, sakın ziyaret etmeyi unutma! Tamam, hepsine ziyaret etmek için zamanın olmayabilir çünkü gerçekten çok fazlalar... Mykonos şehir merkezinde bir km2'lik alanda 40'tan fazla ve ada boyunca 400'den fazla kilise var. Bu arınma mekanları Kültür Bakanlığı tarafından tarihi anıtlar olarak korunma altına alınmıştır.

Yılın her günü ziyaret edebileceğin onlarca kilise var. Günümüzde yerel nüfusun sıklıkla ziyaret ettiği mekanlardır ve turistlerin ise arka temalarında oldukça hoş duruyorlar. Mykonos'ta zamanını nasıl değerlendirirsen değerlendir fakat toplamda bir kaç saatini de bu harika kiliselere ayırman hiç de fena olmaz.

Mykonos kiliselerinin pek çoğu klasik bir şekilde tasarlanmıştır, çatıları kırmızı tuğlalarla örülüdür. Bir çoğu oldukça eskidir hatta bazılarının kuruluşu 17., 18. ve 19. yy'a kadar gidiyor. Adada pek çok eski manastır bulunuyor ve her biri de dini ve sanatsal anıtlar olarak büyük önem taşıyor.

Mutlaka ziyaret etmeniz gereen kiliselerin bir listesi:

Virgin Paraportiani

Paraportiani Yunanistan'ın en güzel yapılarından biridir. Birçok mimari stili tek bir yapıtta toplayan harika bir eser olarak adlandırılabilir. 14. yy'da tasarımına başlanmış ve 17. yy'a kadar devam etmiştir. Aynı zamanda 5 kilisenin de birleşiminden oluşur.

Virgin Tourliani

Bu barışçıl ve sevgi dolu kilisenin yüksek ve büyük çanları var ve hemen şehir merkezinin dışında konumlanıyor. Halen işleyen bir kilise olmasının yanında dini pek çok nesneye de ev sahipliği yapıyor. 1767 yılında kilise ve manastır inşa edildi. Aynı zamanda Virgin Tourliani her yıl 15 Ağustosta kutlanan adanın en önemli dini festivali olan Virgin Bayramına da ev sahipliği yapıyor.

Paleokastro Manastırı

Ano Mera'nın yakınında bulunan bu dini mekan adanın yeşillikleri içindedir. 18. yy'a kadar uzanan tarihinde klasik Kiklad mimarisinin izlerini taşıyor. Manastır ilgi çekici simgelere ve sunaklara ev sahipliği yapıyor.

Virgin Rodario Katolik Kilisesi

Virgin Rodario Katolik Kilisesi, adanın tek Katolik kilisesidir. Şehir merkezinde, Alefcandra Meydanında bulunur. Bu sade kilise yıllar boyunca çeşitli değişikliklere uğradı, bunlardan biri 1991 yılındaki Kutsal Yürüyüş sırasındaki yangındır. Virgin St. Rosario'ya adanmış bu kilise her yıl yüzlerce Katolik tarafından ziyaret edilmektedir.