Mykonos'ta Görülecek Yerler

Gezip Görme
'Delos Lions' - Mykonos
'Delos Lions' - Attribution: Randy Levine

Mykonos bir parti kenti olarak bilinir, gerçekten de öyle! Bunun yanında adada pek çok görülecek turistik yer de var. Hafif rüzgarı arkana al ve taşlı yollarda bir yürüyüşe çık. Birçok yerel mağaza, İtalyan ve Yunan mutfağını tadabileceğin pek çok restoran, dinlenebileceğin birçok kafe var. Bir sandalyeye otur ve bu büyüleyici gün batımını rüzgar sörfü yapanların ve sürat botlarının eşliğinde izle!

Mykonos'taki Venedik

Küçük Venedik'e uğramayı sakın unutma! Oldukça popüler bir mahalledir ve denizler boyunca dizilmiş evler olduğu için Küçük Venedik olarak adlandırılır. 1905 yılında kurulmuş Arkeoloji Müzesi'ni de gezebilirsin. Pek çok tarihi çömlek, heykel, gemiler, seramik, mezar taşları ve daha fazlası bu müze mutlaka görülmeli. Bunlardan bazıları Işık Tanrısı Apollo'nun doğun yeri Antik Delos'tan buraya taşınmıştır. Aynı zamanda Yerel Kültür Müzesine ve Deniz Müzesine de gidebilirsin. Sanatla ilgileniyorsan Sanat Galerisini mutlaka ziyaret etmelisin, pek çok Yunan sanatçının eserlerini burada sergilenir. Dışarıdaki Amfi tiyatroya otur ve (13-14 yy) Miken mezarını ve dünyaca meşhur "Çeşme"yi seyret.

Ada üzerinde 600'den fazla çeşitli inanışları temsil eden kilise var. Marathi gibi oldukça eski manastırlardan, kule manastırlarına, 1665 yılında keşiş Kampourakis ve Gerasimos tarafından yaptırılan kare şekilli kiliseler. Tahta düzeneğinde oldukça güzel bir görünüm oluşturuyor. Aynı zamanda 15. yy'dan kalma Virgin Paraportiani kilisesi de buradadır.

Apollo'nun adası

Mykonos pek çok arkeolojik kalıntıya ev sahipliği yapıyor. Adanın birçok noktasında bu korunan tarihi kalıntılar canlı gözle görülebilir. Bunlardan en önemlisi Neolitik zamandan kalma Melek Miken mezarlığıdır. Apollo'nun kutsal adası Delos, Mykonos'a çok yakındır. Adanın tümü sanki açık bir müze gibi!

Bir diğer tarihi güzellik ise ışık evi olarak tanınan eş sesli pelerindir, 1890 yılında inşa edildi ve 10 m yüksekliğindedir. Ftelia mezarlığı ve Palaeokastro zirvesinde antik kalıntılara ve Bizans dönemi izlerine rastlayabilir, tarihte güzel bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Adanın pek çok yerine "güvercin evleri" bulunur ve harika dekoratif bir manzara yaratır. Tahmin ettiğin gibi bu adada görülecek daha çok yer var!